, ,

Solária ve Fit AURA a Studiu AURA splňují normu EU pro bezpečné opalování

Solární kosmetika - Fit AURA Frenštát

V nedávné době byl komisí EU zveřejněn horní limit intenzity ozáření pro solária. Limit stanovený harmonizovanou evropskou normou EN 60335-2-27/A1/A2 do budoucna je 0,3 W/m2. V případě, že jsou u solárií hodnoty vyzařování vyšší, především pak tehdy, kdy je limit překročen několikanásobně, dochází ze statistického hlediska ke zvýšení rizika ohrožení zdraví uživatelů. Jedná se především o riziko s odloženými následky spočívající v rychlejším stárnutí kůže, v možném vzniku karcinomu kůže a dalších nepříznivých dermatologických jevech.

Naše solária, která jsou vám k dispozici ve Fit AURA a ve Studiu AURA ve Frenštátě pod Radhoštěm, splňují tuto harmonizovanou evropskou normu EN 60335-2-27/A1/A2 s limitem intenzity ozáření 0,3 W/m2. V souvislosti s novou evropskou normou vzniká několik otázek, na které bychom vám rádi přinesli odpovědi.

Co znamená 0,3 W/m2?

Hodnota 0,3 W/m2 vyjadřuje tzv. referenční intenzitu vyzařování slunce, což je hodnota uváděná jako standard. Energii 0,3 W/m2 vyzařuje slunce touto intenzitou v pravé poledne na rovníku na hladině moře při bezmračné obloze. Norma platná v celé Evropě omezuje sílu záření způsobujícího erytém, neboli zarudnutí kůže.

Opalují solária s omezeným výkonem dostatečně? Ovlivní nová norma nějak opalovací dobu?

Budete-li se opalovat v poledne na rovníku, opálíte se do přirozeného odstínu dle svého fototypu. Pokud však na slunci zůstanete příliš dlouho, pak se samozřejmě spálíte. Solária splňující nové standardy opalují stejným způsobem jako dříve. Opalovací časy se však mohou prodloužit, i když existují různá nastavení v konfiguraci jednotlivých opalovacích jednotek. Průměr doby opalovaní byl až do nynějška cca 12 minut. V budoucnu se počítá s prodloužením opalovací doby přibližně na 15 – 20 minut.

Rozumné opalování závisí na mnoha rozličných faktorech. Patří mezi ně především fototyp pleti klienta, do jaké míry je již klient opálený, jaký je jeho aktuální zdravotní stav nebo zda aktuálně neužívá léky se světlocitlivým složením. Pro co nejlepší efekt opálení, který bude zároveň zohledňovat individuální potřeby klienta, doporučujeme informovat se u obsluhy solária na doporučenou dobu opalování.

Bezpečné a kvalitní služby

Nová norma Evropské unie pro solária je pozitivním krokem, který jistě povede ke zlepšení služeb a větší spokojenost zákazníků solárních studií. Dojde sice k prodloužení opalovací doby a tedy času stráveného v soláriu, tento krok je však jen nepatrným omezením, ve srovnání s pozitivními důsledky, které bude mít na vaše zdraví.

Na jakékoli dotazy, týkající se této tématiky, vám rádi dáme odpovědi.

  • Jana

    Bylo by fajn, kdyby obsluha skutečně zákazníky na téma opalování v soláriu informovala. Ale bohužel je to spíš jen zeptání se, kolik chceme minut a tím to končí. Dokonce otázka, kolik minut se doporučuje maximálně, nedokázala být zodpovězena.
    Kamarádce, která šla poprvé a zmínila to, nebylo nic dopředu o použití vysvětleno. Závisí samozřejmě, kdo tam aktuálně je, ale celkově bych uvítala přístup informovaného rádce a ne jen pokladních.

  • Dobrý den, děkujeme za Vaše vyjádření. Náš personál je v tomto ohledu samozřejmě důkladně proškolen, proto pokud by opět došlo k podobnému osobnímu selhání, rádi bychom Vás požádali o vyřešení situace přímo na místě. Správné opalování v soláriu závisí na řadě faktorů, vaším fototypem počínaje a četností opalování a zdravotními aspekty konče, čili osobní rada je také komplexnější záležitost závislá na poskytnutých informacích. Informace o způsobu a době opalování vám proto dále poskytnujeme také přímo zde na webu, např. v článku Zásady správného opalování v soláriu. Pokud vám nebyly některé otázky odpovězeny a zajímá vás odpověď na ně, rádi vám ji poskytneme zde v diskuzi nebo v některém z příštích článků na našem blogu.